Kommande kaninungar och kaniner På Teddytassens kaningård
Jag som driver Teddytassens Kaningård heter Sofie Liljeberg och har jobbat professionellt med kaniner sedan 2008. Jag hoppas att min kärlek till kaniner syns genom sättet vi arbetar på. Vi hjälper Dig att hitta din kaninvän oavsett om den är liten eller stor.
En kaninunge som sålts från Teddytassen har alltid haft en trygg uppväxt i en ren bur med sin mamma och sina syskon så länge som vi anser att det behövs vilket kan variera från kanin till kanin. Kaninungar måste vara minst sex veckor gamla när de lämnar sin mamma. Vanligtvis är kaninungarna vi säljer redo att flytta till sitt nya hem vid sju veckors ålder.
Det är för oss en självklarhet att kaninungarna är väl hanterade och friska när de flyttar till sin nya familj och vi lämnar alltid livstids support och möjlighet att inackordera den på vårt kaninpensionat som håller öppet både inomhus och utomhus året runt.
När du köper kanin hos oss ingår alltid:
- Kaninfaktablad
- Muntligt flyttsamtal om allt som kan vara bra att veta
- 4-sidigt skötselblad med tankar, tips och knep för en så bra start som möjligt
- Möjlighet att teckna försäkring till ett rabatterat pris hos Sveland Djurförsäkringar
- Kaninungarna från oss är alltid bettfelskontrollerade innan flytt
- Lynnesgaranti som innebär att om din kanin mot all förmodan skulle bitas (ej nypas som små kaninungar ibland testar först) så får din kanin lov att flytta tillbaka till oss för rehabilitering och du får en ny kanin om så önskas
- Livstids support - Möjlighet att mejla, ringa eller besöka oss för rådgivning
Hos oss hittar du dvärgkaniner med de pälsvarianter som inte orsakar obehag för kaninen. Vi tycker att kaniner ska få se ut som i naturen vilket innebär att vi inte säljer kaninungar som är väldigt långhåriga. Detta på grund av att vi väldigt många gånger per år får ta emot dem hos oss när de behöver hjälp med tovor som ibland lindat in svansen i en enda stor kaka av smuts och hår. Eller när de behöver rakas för att inte få värmeslag och särskilt alla dem som konstant är för lite klippta runt ögonen så att de inte ser ordentligt samt ofta får in päls i de ömtåliga ögonen. Långhåriga kaniner är väldigt väldigt söta men kaniner ska inte vara något som man köpt för utseendets skull och uppskattar oftast inte pälsvård i den skala som krävs för en kanin som är mycket långhårig.
När kan en kaninunge bo utomhus?
Maj till och med augusti kan nyinköpta kaninungar från oss bo utomhus med en gång, även på natten om temperaturen är minst 10 plusgrader.
September till och med april måste nyinköpta kaninungar från oss bo inomhus eftersom att de inte har någon så kallad vinterpäls som gör att de fryser utomhus.
Besök oss gärna
Innan ni bestämmer er för att bli med kanin är ni varmt välkomna till oss på Teddytassens Kaningård för att känna in atmosfären, hälsa på kaninerna eller kanske bara för att prata om kaniner och kika på tillbehör inför ett kommande beslut. Vi har förstås tillstånd från Länsstyrelsen att föda upp, hantera, inackordera och sälja kaniner året runt samt övriga tillstånd som krävs för att driva Teddytassen AB:s verksamhet. Vårt organisationsnummer är 556869-4581.
Har du redan bestämt dig? Anmäl dig till kaninbevakaren för att få ett mejl när vi är på väg att lägga ut nya kaninungar till försäljning oavsett om du söker en kaninunge eller en vuxen kanin.