Daisy (fd: Pixie) & Vidar (fd: Spagheera) - Båda är kastrerade!  SÅLD

Vidar & Daisy har kommit till oss för omplacering på grund av tilltagande allergi.

Vidar som är den flerfärgade kaninen är pigg, nyfiken i en strut och ganska aktiv. Han är otroligt vacker med sina flerfärgade ögon!
Han är van vid andra husdjur och det är inga som helst problem!
Vidar är född 20 februari 2020.

Pixie som är den svarta kaninen är redan omplacerad genom oss en gång och har sedan dess bott med livspartnern Vidar. Idag när hon även är kastrerad så uppfattar vi henne som mer stabil och trygg i hanteringen, enkel att klippa klor på och med mycket mer självförtroende men fortfarande aningen vaktig i sin bur vid städning.
Så här skrev jag om henne våren 2021 när hon precis kommit till oss för första gången:
"Pixie har kommit till oss på grund av familjeomständigheter som gjort att hon ej kan bo kvar i sitt hem.

Enligt familjen är Pixie mycket duktig på att använda sin toalett och i den tvåvåningsbur som hon bott i så har hon aldrig gjort ifrån sig på ovanvåningen någonsin =)
De beskriver henne som försiktig men väldigt snäll.

När Pixie kom till oss för några dagar sedan så var hon väldigt väldigt blyg och vågade knappt titta på mig och sprang undan så fort något rörde sig eller lät. Detta släppte successivt och på dag 3 så kom hon fram och åt direkt ur handen och kommer nu fram så fort jag visar mig för att se vad dagen har att erbjuda!
Dock så tycker hon absolut inte om när man städar i buren då hon gör utfall mot spaden och morrar. Jag tror att detta är nytt för henne eftersom att hon tidigare inte varit på samma våning när man städar och vilken man lätt kan undvika i ett riktigt hem. Vid tillfället var hon också väldigt brunstig vilken såklart kan spela in men då vi alltid gör en genomärlig bedömning så kändes det viktigt att skriva med även om Pixie fortfarande gör framsteg varje dag!
Pixie är en liten tjej på 1,69 kilo som bor inomhus.
(Per 2023-07-04 väger Daisy 1,78 kg).

Vi tror att Pixie skulle passa bäst inomhus tillsammans med en kastrerad kaninkille eller som hon tidigare bott - hos någon som verkligen bryr sig om henne men som också låter henne ha sin integritet och låter henne komma fram självmant när hon själv vill.
I hemmet får det gärna finnas större barn och andra lugnare djur."

De har hittills haft ett eget rum att vara i som har stått öppet när familjen varit hemma och då har de enligt dem varit 100% rumsrena.
Favoritgodis: Morötter & Persilja

Vi ser gärna att de får fortsätta att bo inomhus på samma sätt. Vi tror även att de skulle passa att lära sig tricks då de är så pass lyhörda och intresserade av vad som pågår =)

Per 2023-07-02 väger kaninerna:
Vidar: 2,48 kilo
Daisy: 1,78 kilo

Vidar är född: 20 februari 2020
Daisy är född: 13 juni 2021

Lugna barn och andra djur får gärna finnas i familjen!

Vi har som krav att de får fortsätta att bo tillsammans livet ut.

Priset är för dem båda tillsammans.

  • Kön: Hona
  • Färg: Svart & japantecknad svart/gul brokad
  • Född: söndag 13 juni 2021
  • Övrig info: Sålda till Maggie, Västra Frölunda
  • Pris: Daisy (fd: Pixie) & Vidar (fd: Spagheera) - Båda är kastrerade! är såld.

Lär dig mer om kaniner

Passar en kanin in i mitt liv

Passar en kanin in i mitt liv?

För vem passar det att ha kanin.

Checklista - Tillbehör till kanin

Att förbereda - Checklista

Innan du skaffar kanin

Raspresentation

Raspresentation

Lär dig mer om kaninraser

Hona eller hane

Hane, hona, en eller två?

Kan en kanin leva ensam?

När du får hem din kanin

När du får hem din kanin

Det här behöver du veta

Min kanin lever ensam

Min kanin lever ensam, är det ok?

Det här behöver du veta

Kommande kaninkullar

Kommande kullar - Kaninbevakaren

Kommande kullar hos Teddytassen.

Boka ett besök på kaningården och lär dig mer om kaniner

Boka ett skaffa-kaninbesök

Exklusiv tid där du får lära dig mer om kaniner helt kostnadsfritt.

Omplacering av kanin

Kaniner för omplacering

Kan någon av dem få bo hos dig?

Vi hjälper dig gärna med

Djurpensionat för kaniner, marsvin, hamstrar och andra smådjur

Djurpensionat

När du åker bort och inte har någon som kan passa.

Kloklippning av kanin

Kloklippning

Om du inte vill eller kan göra det själv.

Pälsvård

Pälsvård

Om du inte kan reda ut pälsen själv.

Hona eller hane

Öronrensning

När din kanin är kladdig i öronen.

Könsbestämning av kanin

Könsbestämning

En Kal eller en Ada? Vi kollar åt dig.

Min kanin lever ensam

Fotografering

Vi fotograferar gärna din fyrbenta vän.

Omplacering av kanin

Omplacering

Om livet förändras och kaninen behöver flytta.

Omplacering av kanin

Kanin till filminspelning

Statister eller huvudrollsinnehavare till film eller foto.

En skriftlig bedömning av din kanins mående

Kaninkollen

Få ett skriftligt utlåtande om din kanin av en erfaren kaninuppfödare.

Skaffa kanin? Vi har färdiga tillbehörspaket!

I våra färdiga tillbehörspaket ingår alla tillbehör du behöver när du ska skaffa kanin. Välj en bur och ett tillbehörspaket. Klart! Vill du ändra i paketens innehåll kan du enkelt ta bort eller lägga till saker då delarna i paketen visas som enskilda produkter i kundvagnen.

Teddytassen har öppnat en obemannad butik!

I vår nya butik som kan du låsa upp dörren med mobilt Bank-ID, välja bland 100-tals varor och därefter självscanna och betala i kassan alldeles på egen hand. Butiken har öppet 7-22, ALLA dagar i veckan!

Så här funkar det!