Väldigt trevliga och mysiga kaniner som båda är kastrerade, nyligen vaccinerade mot kaninpest och gulsot samt veterinärbesiktigade i januari 2020.Semlan och Tindra har bott tillsammans sedan de var små och de ligger hela tiden bredvid varandra, de är väldigt tighta med varandra varför det är ett krav att de får fortsätta att bo tillsammans!Båda kaninerna är helt rumsrena. De är vana att vara lösa och lyssnar på särskilda lockord och kommer då gärna springandes för att se vad som erbjuds...Semlan är en gosegris, titta noga på hans vackra ögon, det skiner nästan igenom hur genomsnäll han verkligen är!Tindra är något mer reserverad men ändå väldigt timid att vara tillsammans med.Båda kaninerna kan kommandot "hopp in i buren" =)De söker ett nytt hem på grund av allergi men har blivit väldigt väl omhändertagna under hela livet varför de är snälla, bits inte, goa mot oss och goa mot varandra!
Semlan har vanlig kort päls och Tindra har en så kallad satinpäls. Man bör veta att det finns en liten andel av kaniner med denna typ av päls-gen som inte kan ta upp alla livsviktiga ämnen vilket i värsta fall kan resultera i att kaninens tänder växer snett eller att de plötsligt magrar av. Båda kaninerna är nyligen veterinärbesigtigade och har inte visat några tecken alls på sjukdom, de är för närvarande pigga och glada och fina.
Den enda noteringen som veterinären gjorde var att Semlan har en liten hudvårta bakom vänster framtass men att den inte utgör någon större risk att vara något särskilt men att man enkelt av kosmetiska skäl kan ta bort den om man så önskar.
Semlan är född 2014-08-26
Vikt: 2,66 kg
Tindra är född 2015-02-13
Vikt: 1,68 kg
Priset är för båda tillsammans och är nedsänkt på grund av pälstypen.
För vem passar det att ha kanin.
Innan du skaffar kanin
Lär dig mer om kaninraser
Kan en kanin leva ensam?
Det här behöver du veta
Det här behöver du veta
Kommande kullar hos Teddytassen.
Exklusiv tid där du får lära dig mer om kaniner helt kostnadsfritt.
Kan någon av dem få bo hos dig?
När du åker bort och inte har någon som kan passa.
Om du inte vill eller kan göra det själv.
Om du inte kan reda ut pälsen själv.
När din kanin är kladdig i öronen.
En Kal eller en Ada? Vi kollar åt dig.
Vi fotograferar gärna din fyrbenta vän.
Om livet förändras och kaninen behöver flytta.
Statister eller huvudrollsinnehavare till film eller foto.
Få ett skriftligt utlåtande om din kanin av en erfaren kaninuppfödare.
I våra färdiga tillbehörspaket ingår alla tillbehör du behöver när du ska skaffa kanin. Välj en bur och ett tillbehörspaket. Klart! Vill du ändra i paketens innehåll kan du enkelt ta bort eller lägga till saker då delarna i paketen visas som enskilda produkter i kundvagnen.
I vår nya butik som kan du låsa upp dörren med mobilt Bank-ID, välja bland 100-tals varor och därefter självscanna och betala i kassan alldeles på egen hand. Butiken har öppet 7-22, ALLA dagar i veckan!
Så här funkar det!