Dumle & Ida har kommit till oss på grund av på grund av tidsbrist.De är drömkaniner för den som kan tänka sig att adoptera välhanterade lite äldre kaniner och i gengäld få heltama, coola, avslappnade och redan kastrerade kaniner som redan är vana att vara frigående inomhus!De är helt rumsrena enligt familjen. De har också vid fint väder fått gå lösa på tomten och kommer då frivilligt in på kvällen även om detta inte är något vi rekommenderar förrän ni känner varandra helt och hållet och området är rovdjussäkrat!Sigge som är den gul/vita kaninen bodde hos oss redan när han var liten varför det även finns bebisbilder på honom på sidan =)Han kan slänga sig på sidan och inte bry sig alls om att man klappar honom eller grejar och fejar intill.Ida är den blå kaninen och är en hona som gör allt som Dumle gör!Hon är aningen mer blyg i buren men väldigt framåt när hon är ute och skuttar.Hon är utställd och har fått en kull med ungar tidigare i livet.Båda kaninerna är överviktiga och behöver komma ner i vikt.Vi hjälper er gärna med rekommendeationer för detta.Dumle väger per 2023-07-02: 2,57 kgIda väger per 2023-07-02: 2,05 kgDumle & Ida vill för alltid bo tillsammans inomhus och få lov att gå fria så som de är vana. De är vana vid större barn men har inte träffat andra husdjur hittills.Dumle är född: 2018-06-12Ida är född: 2018-04Underbart kaninpar som bara väntar på att bli älskade igen!Priset är för dem båda tillsammans.
För vem passar det att ha kanin.
Innan du skaffar kanin
Lär dig mer om kaninraser
Kan en kanin leva ensam?
Det här behöver du veta
Det här behöver du veta
Kommande kullar hos Teddytassen.
Exklusiv tid där du får lära dig mer om kaniner helt kostnadsfritt.
Kan någon av dem få bo hos dig?
När du åker bort och inte har någon som kan passa.
Om du inte vill eller kan göra det själv.
Om du inte kan reda ut pälsen själv.
När din kanin är kladdig i öronen.
En Kal eller en Ada? Vi kollar åt dig.
Vi fotograferar gärna din fyrbenta vän.
Om livet förändras och kaninen behöver flytta.
Statister eller huvudrollsinnehavare till film eller foto.
Få ett skriftligt utlåtande om din kanin av en erfaren kaninuppfödare.
I våra färdiga tillbehörspaket ingår alla tillbehör du behöver när du ska skaffa kanin. Välj en bur och ett tillbehörspaket. Klart! Vill du ändra i paketens innehåll kan du enkelt ta bort eller lägga till saker då delarna i paketen visas som enskilda produkter i kundvagnen.
I vår nya butik som kan du låsa upp dörren med mobilt Bank-ID, välja bland 100-tals varor och därefter självscanna och betala i kassan alldeles på egen hand. Butiken har öppet 7-22, ALLA dagar i veckan!
Så här funkar det!