NYHET! I vår nya webbshop hittar du ett större sortiment till ännu lägre priser! Vi skickar varor till hela Sverige men även du som planerar för att hämta varorna här, kan lägga in en beställning som sedan finns packad åt dig när du kommer. Ännu har vi inte allt i lager men det mesta.. Vi hoppas att ni finner vad ni söker.
Hittar ni något som ni saknar så maila oss, så ska vi göra allt för att ta hem det till just dig!
VI HJÄLPER DIG ÄVEN MED:
Kloklippning: 25:-
(Vi lär dig även att klippa klorna själv om du önskar)
Rakning av kanin: 200:-
Om du har en långhårig kanin kan det vara skönt att klippa ner pälsen sommar tid. Det kan också vara en idé att raka av pälsen om den har en förmåga att tova sig ofta då det ofta blir lättare att hålla ordning på den nya pälsen som växer ut.
Kamning och tov klippning på långhårig kanin: 150:-
Ett bra alternativ om man inte vill raka av hela pälsen eller om det är vinter.
Fotografering av kanin i natur med förstoring:
30*45cm: 220:-
40*60cm: 290:-
50*75cm: 340:-
Jag lånar din kanin för en dag (bra väder), går ut i naturen och fotograferar enligt era önskemål tills jag är nöjd. Gör sedan en förstoring som är fin att ha på väggen eller att ge bort som present.
Man kan också välja någon utav bebis bilderna som redan ligger på hemsidan!
Ca 1 veckas leveranstid.
FÖR DIG MED EGNA KANINUNGAR:
Könsbestämning
Färgbestämning
Bettfelskontroll
10:-/kanin
Vill du veta vad du säljer eller behåller för kaninungar, hjälper vi dig att bestämma/kontrollera ovanstående när de är minst 4 veckor gamla.
(Tag med kanin mamman i samma bur om ungarna är yngre än 5 veckor)
HAR STAMTAVLAN/HÄRSTAMNINGSBEVISET KOMMIT BORT? VI HJÄLPER DIG:
Har du en kanin från Teddytassens Kaningård (märkt E84 i höger öra) som du inte av någon anledning har papper på skickar vi ett nytt till dig!
Är kaninen utställningsbar skickar vi en riktig stamtavla från Sveriges kaninavelsföreningars riksförbund med alla uppgifter på och är det en kelkanin skickar vi ett härstamningsbevis där det i princip står samma saker som på en riktig stamtavla men som ej är godkänd att stamboksföra med.
Stamtavla från förbundet: 100:-
Härstamningsbevis från Teddytassens Kaningård: 60:- |